Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava, un meci viciat de arbitri. Scorul înregistrat la finalul partidei, 3-0 pentru gazde, n-ar trebui să lase loc de comentarii. Numai că, după un penalty acordat relativ uşor gazdelor, a urmat al doilea gol care e invenţie pură şi sută la sută a brigăzii de arbitraj. Mingea, expediată cu capul de un atacant al gazdelor, loveşte transversala şi cade în teren, la aproximativ 30 cm în faţa liniei porţii. Ori, ca să fie gol valabil, balonul trebuie să depăşească linia porţii cu întreaga lui circumferinţă. Nu pe jumătate, trei sferturi ori 90%, ci integral. Acesta a fost momentul în care s-a decis soarta partidei. Ar mai fi de semnalat încă o fază judecată în defavoarea oaspeţilor, una la care brigada de arbitri a dat dovadă de incompetenţă şi lipsă de gândire. Un atacant al Miroslavei pătrunde în careul advers, în pozţie centrală, înghesuială mare de jucători. Tuşierul n-avea niciun fel de vizibilitate, iar centralul, foarte prost plasat. Atacantul cade în urma unei intervenţii din lateral al unui fălticenean. Nu se dă niciun fel de lovitură liberă, ci cartonaş galben pentru „simulare”. Desigur, într-un meci „afară”, la faze din astea nu prea primeşti 11 m, dar nici galben. Pentru că, la starea terenului, nu era nevoie de cursă impetuoasă ori de duel fizic pentru a te dezechilibra şi a lua contact cu solul. Simplul mers era suficient. În concluzie: dacă nu s-ar fi validat golul doi al Fălticenilor (aşa cum era normal) şi o indirectă la pătrunderea atacantului Miroslavei, scorul putea deveni 1-1. Şi mai erau minute de jucat, iar presiunea pe gazde.